Daniel Obajtek Stanie Na Czele Orlenu

13 stycznia br. Daniel Obajtek został powołany na stanowisko prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Daniel Obajtek zabrał głos w sprawie sporów z operatorami farm wiatrowych, które są efektem zaprzestania przez Energę zakupu zielonych certyfikatów na podstawie mających obowiązywać jeszcze wiele lat umów, co miało miejsce, gdy obecny prezes Orlenu kierował jeszcze gdańskim koncernem energetycznym. Podczas konferencji Daniel Obajtek powiedział także planach inwestycyjnych spółki w Ostrołęce. Jedną z najważniejszych deklaracji jest chęć współpracy firmy przy finansowaniu remontu tak zwanego „starego mostu”.
W 2014 r. prokuratura postawiła Obajtkowi zarzuty. Miał przyjąć 50 tys. zł łapówki za przetarg na budowę kanalizacji, narazić firmę wujków na 1,5 mln zł straty i wyłudzić 800 tys. zł. Gdy sprawa się rozpoczęła, PiS wygrał wybory parlamentarne. Śledztwo ws. Obajtka przeszło przez trzy prokuratury, a ostatecznie w lipcu 2017 r. zostało umorzone. Obajtek szefował już wówczas państwową Energą.
Daniel Obajtek zastąpi Jacka Kurskiego na stanowisku prezesa TVP? Jak donosi Gazeta Wyborcza, politycy PiS obwiniają Kurskiego za słaby wynik w wyborach samorządowych 2018. Z uwagi na to, że pozycja prezesa Telewizji Polskiej jest coraz słabsza, pojawiły się pogłoski, że następcą Kurskiego mógłby zostać Daniel Obajtek - obecny prezes PKN Orlen. Co warto nim wiedzieć? Sprawdzamy najważniejsze informacje.
Gdy wiosną tego roku Daniel Obajtek został prezesem giełdowej państwowej spółki Energa SA, wrócił temat jego sprawy karnej. Od kandydata na takie stanowisko wymaga się złożenia oświadczenia, że nie toczy się wobec niego postępowanie karne lub karnoskarbowe, zatem - wywodzili posłowie - kandydatura Obajtka nie powinna być w ogóle rozpatrywana. Minister energii Krzysztof Tchórzewski odpisał, że ścisła interpretacja cytowanego oświadczenia wskazuje wprost, że chodzi tylko postępowania, które mogą skutkować ograniczeniem lub zakazem zajmowania stanowisk w organach spółek prawa handlowego. A wobec Obajtka takie się nie toczą.
W Enerdze zajął się głównie kwestią umów, które łączyły spółkę z farmami wiatrowymi i które to umowy uważał za niekorzystne. W opinii branży to Obajtek przekonał posłów rządzącej partii do przegłosowania tzw. Lex Energa, czyli ustawy automatycznie zmieniającej zapisy tych umów na korzystniejsze. Następnie część z tych umów Obajtek uznał za nieważne i przestał je realizować (czyli płacić kontrahentom).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *